Zwift – XP point, Levels og Drops

Zwift XPs Levels og Drops

Når du cykler i Zwift bliver du konstant belønnet for dine kørte kilometer og hårde anstrengelser på hjemmetræneren. For dine anstrengelser bliver du belønnet på flere forskellige måder i Zwift.

Læs herunder hvilke belønninger der findes i Zwift.

Optjening af XP point i Zwift

For hvert kørte kilometer du kører i Zwift, optjener du 20 XP (erfaringspoint), og hver gang du når et bestemt antal XPs rykker du et niveau (Level) op og får den vej igennem, adgang til gadgets som f.eks. sokker, trøjer, briller og hjelme så du kan personliggøre din rytter.
Du tildeles XPs løbende imens du kører og de dukker op på din Zwift skærm som +20XP. En orange “bar” viser hele tiden hvor langt du er nået i det pågældende Level du befinder dig i.
Kører du en Workout, tildeles point dog først når denne er afsluttet.

Zwift XP - 20 XPs tildeles for hver kørte kilometer

Udover kørte kilometer, optjenes også XPs når du passerer en Sprint sektion eller gennemfører en KOM.
Opnår du Large eller Small power-up’s kan disse indløses til hhv. +250XP og +10XP.

Hvor finder jeg mine optjente XPs i Zwift

Du kan se dine optjente XPs på hovedskærmen som du kommer til ved at klikke på menu.
Her kan du også se hvor mange point du mangler for at rykke op til næste Level.

Zwift XP point og Levels

Zwift levels

Der findes 50 Levels i Zwift på nuværende tidspunkt. Som ny i Zwift starter du i Level 1. Efterhånden som du optjener XPs rykker du op i Level.

I tabellen herunder kan du se de point der skal til for at rykke op i de forskellige Zwift Levels. Som det fremgår af tabellen skal der optjenes flere og flere XPs inden man rykker et Level op.
Tabellen viser også omtrentlige kilometer der skal til for at komme i det pågældende Level, såfremt du udelukkende optjente XPs gennem kilometer kørsel.

LevelUnlockXPDiff.Km
1Zwift Kit000
2Basic Kit 11000100050
3Black Helmet20001000100
4Zwift Glasses Basic30001000150
5Black Shoes40001000200
6Gloves50001000250
7Solid Socks70002000350
8Vintage Kit pack100003000500
9Camo Jersey pack130003000650
10Oakleys160003000800
11Digital Camo Jersey pack190003000950
12Basic Kit 22300040001150
13Dot Socks2800050001500
14Glove Pack Pattern3300050001700
15Level 15 jersey3800050001900
16Glasses Zwift #14400060002200
17Striped Socks5000060002500
18Classy Kits5600060002800
19Glasses Zwift #26200060003100
20Level 20 Jersey7000080003500
21Neon Kits7800080003900
22Pattern Socks88000100004400
23Glove Pack Solid9400060004700
24Skater/Bowl Helmet10000060005000
25Level 25 Kit110000100005500
26Zwift Oversize Glasses121000110006050
27S-Works Shoes13000090006500
28Dots Socks140000100007000
29S-Works Helmet150000100007500
30Level 30 Kit170000200008500
31Retro 80s Sunglasses (Oakley Eyeshades)180000100009000
32Newsy (Paperboy) Cap190000100009500
33Fluoro Gloves2000001000010000
34Monochrome Kit2200002000011000
35Mavic Shoes2300001000011500
36Calories To Burn (Food) Socks2500002000012500
37Bell Javelin Helmet2600001000013000
38Vintage Gloves2800002000014000
39Vintage Leather Shoes2900001000014500
40Level 40 Kit3100002000015500
41Zwift Rockstar Glasses3300002000016500
42La Z Claire Kit 3400001000017000
43Retro 80s Helmet3600002000018000
44Alpine Slopes (Ski) Kits3800002000019000
45Giro Synthe Helmet4000002000020000
46Prism Kits4200002000021000
47Zwift Vintage Riding Goggles?@ 440,000 XP4400002000022000
48Bont Shoes4600002000023000
49Giro Vanquish Helmet4800002000024000
50Level 50 Kit5000002000025000

Alpe Du Zwift – Hvilket Level?

Alpe Du Zwift er pt. den eneste strækning i Zwift der først låses op når du har nået et bestemt Level.

For at kunne køre på Alpe Du Zwift skal du være i Level 12, dvs. have optjent 23.000 XPs svarende til at have kørt ca. 1150 km i Zwift universet.


DEL MED EN VEN


Optjening af Drops i Zwift

Zwift Drops

Udover XP der er baseret på antal kørte kilometer, optjener du samtidig såkaldte Drops. Drops er en form for digital valuta i Zwift, en Drop svarer ifølge Zwift til ca. 1 cent. 100.000 Drops svarer derfor til ca. 1000$.
Optjente Drops kan benyttes i “Garagen” til at købe nyt udstyr, som f.eks. cykler, hjul og tøj. Der kan købes udstyr og modeller fra forskellige kendte brands, som f.eks Specialized, Canyon, Enve, Zipp og mange flere. Det er ikke muligt købe sig til Drops, de kan kun optjenes med sveddråber på panden.

Køb af udstyr i drop shop'en

Nogle varer i Garagen er først tilgængelige efter du har nået et bestemt Level.

Varer i Zwift garagen kan være afhængige af Zwift Level

Der er pt. 6 forskellige måder hvorpå du kan optjene Drops.

  • Forbrændte kalorier (den primære faktor til optjening af Drops)
  • Kørte kilometer
  • Dit køn
  • Kørsel på stigninger
  • Modtagelse af Ride On
  • Ryk et level op

>>> Læs også: Cykelruter i Zwift

Forbrændte kalorier

Zwift beregner konstant antallet af de kalorier du forbrænder på baggrund af de watt du træder i pedalerne. Forbrændte kalorier er den primære faktor til optjening af Drops. Jo hårdere du træner og sveder jo flere Drops optjener du.

Kørte kilometer

Den kørte distance har ligesom ved optjening af XP, en indvirkning på optjening af Drops.

Dit køn

Studier har påvist at kvinder træder færre watt i gennemsnit end mænd hvis de tilbagelægger samme strækning. Så for at kompencere for denne forskel, så kvinder optjener samme antal Drops ved samme kørte aftand i Zwift, optjener kvinder 10% flere Drops end mænd.

Kørsel på stigninger

Vil du optjene Drops hurtigt skal du køre op ad stejle stigninger.

Tests har vist at man optjener ca. 40% flere Drops på en 9% stigning i forhold til flad vej ved samme antal watt.
Når du kører på stigninger og tjener ekstra Drops, skifter dråben ved siden af Drops totalen mellem en dråbe og et “bjerg”.

Modtagelse af Ride Ons

Det kan betale sig af give og modtage Ride On’s.

Ride On

Hver gang du modtager en Ride On, optjener du dobbelt antal Drops i 15 sekunder.
Kører du på en stejl stigning der giver 40% ekstra Drops og samtidig får Ride On’s, optjenes masser af Drops.

Ryk et level up

Du optjener 25.000 Drops hver gang du rykker op i et Level der er deleligt med 5, og 100.000 Drops for Levels deleligt med 10.

Sådan optjener du mange Drops i Zwift

En kort opsummering af hvordan du optjener mange Drops i Zwift

  • Kør hårdt – brænd mange kalorier
  • Kør på stejle stigninger
  • Giv og få Ride On’s når du kører på stigninger